7 Bethlehem Wrestlers place at Section 2 Class A Tournament

On Saturday, February 7th, Columbia High school hosted the Section 2 Class A Tournament.  In order to advance to the Section 2 Wrestling State qualifier this weekend in Glens Falls a wrestler had to place in the top 6 in their weight class.  Bethlehem had 7 wrestlers qualify and will be wrestling at the Glens Falls Civic Center from February 14-16th .    The wrestlers are as follows:

99 lbs – Anthony Canova – 4th Place
106 lbs – Brett Boyd – 6th Place
120 lbs – Devin Wright- 5th Place
126 lbs – Rowan Braga- 6th Place
132 lbs – Jack Canova- 3rd Place
138 lbs – Rob Stagnita- 3rd Place
152 lbs – Cole Boyd – 5th place

BETHLEHEM v COLONIE RESULTS

99 Jake Kimble (C) maj dec Anthony Canova 11-3
106 Brett Boyd (B) pin Saad Hafeez (C) 2:25
113 Austin Lewis (C) FF
120 Devin Wright (B) pin Christ Hanley (C) 3:04
126 Mohamed Hafeez (C) decKyle Jacques (B) 10-8
132 Jack Canova (B) maj dec Anthony Allen (C) 9-0
138 Rob Stagnitta (B) dec John Dewert (C) 5-2
145 Caleb Tollisen (C) dec Zach Tenenbaum (B) 2:39
152 JakeDesanto (C) pin Cole Boyd (B) 3:24 160 Taylor Pfaff (C) dec Andrew Plunkett (B) 8-2 170 Chris McIntosh (C) FF
182 Lucas Weis (C)
195 Brandon Brothers (C) pin Zach Miller (B) 1:16 220 Chris Tangora (B) pin John Mulally (C) 1:50
285 Noah Fyan (C) FF

Results from 2014 Bethlehem Round Robin Varsity Wrestling Tournament

Medal Winners of the Bethlehem Individual Round Robin Tournament held on December 5th and 6th 2014.

Weight Class 1st 2nd 3rd
99 Zayne BenedictVestal (7-0) Anthony Canova Bethlehem (6-1) Garrett Cummings Salem (5-2) 01-_DSC0654-001
106 Caiden MondoreLa Salle Institute (4-0) Nick ReeseMaple Hill (3-1) Evan CoteWatervliet (2-2) 02-_DSC0658
113 Dan BrunetteVestal (4-0) Connor Lyons Watervliet (3-1) Mike VizzieCatskill (2-2) 03-_DSC0667
120 Richard SchradeLa Salle Institute (7-0) Devin Wright Bethlehem (6-1) John AdamsVestal (5-2) 04-_DSC0669
126 Derek OsmanVestal (6-0) Rowan Braga Bethlehem (5-1) Bryan KernsMaple Hill (4-2) 06-_DSC0673
132 Miguel TaylorSalem (6-1)* Jack Canova Bethlehem (6-1) Zach ReyesVestal (5-2) 07-_DSC0678-001
138 Luke FronhoferSalem (7-0) Rob Stagnitta Bethlehem (6-1) Pat Khalife Bethlehem (4-3)** 08-_DSC0681
145 Max KilmerVestal (6-0) Levi Cummings Salem (5-1) Mike MartinezCatskill (4-2) 09-_DSC0684
152 Robert Mastronadi Vestal (7-0) Caleb DaviesCatskill (5-2)*** Collin O’Brien Watervliet (5-2) 10-_DSC0690
160 Owen SarroldVestal (7-0) Matt DaviesCatskill (6-1) Eoin GillerCohoes (5-2) 11-_DSC0693
170 Luke MarcellLa Salle Institute (5-0) Ryan SpencerCohoes (4-1) Robert DuistVestal (3-2) 12-_DSC0695
182 Jeremy MorrisMaple Hill (6-0) RJ HayesLa Salle Institute (5-1) Brian Delaney Watervliet (4-2) 14-_DSC0698-001
195 Jacob JamesonSalem (5-0) Sean DegroatVestal (4-1) Nick MorrissMaple Hill (3-2) 17-_DSC0705-001
220 Chris Tangora Bethlehem (7-0) Taylor White Watervliet (6-1) Reggie Poulin Cohoes (4-3)**** 15-_DSC0701-001
285 Jordan KeysSalem (4-0) Britton ShawVestal (3-1) Austin PerceyMaple Hill (2-2) 16-_DSC0703

*Note:  Beat Jack Canova Head to Head to claim 1st place.
**Note:  Mark Sola of Vestal was awarded 3rd place by mistake. Pat Khalife of Bethlehem beat
Mark Sola head to head to claim 3rd place.
***Note: Head to head win over O’Brien to claim 2nd.
****Note: Poulin won a head to head against Zach Kitner of Vestal to claim 3rd.

Eagles lose to Colonie 30-42

December 18, 2013

Colonie 42,  Bethlehem 30

Photos,   JV Results Here

Wt. Class

Result

Score

138

Rob Stagnitta (B)

Fall Over

Jake Disanto

3:53

145

Parker Tangora (B)

Fall Over

John Dewert

2:55

152

Taylor Pfaff (C)

Fall Over

Andrew Plunket

2:41

160

Kale Cofield (C)

Major Over

Reilly Pelow

11-1

170

Paul Citone (C)

Dec. Over

AJ Groesbeck

8-1

182

Isaiah Cooks (C)

Tech Fall Over

Ross Carpinello

21-3

195

Wayne Burt (C)

Forfeit

220

Chris Tangora (B)

Dec. Over

John Mullally

8-2

285

Austin Dicerbo (C)

Fall Over

Jake Groesbeck

3:05

99

Devon Pompey (C)

Dec. Over

Mike Peabody

8-6

106

Enrique Lopez (C)

Forfeit

113

Rowan Braga (B)

Dec. Over

Talha Hafeez

2-0

120

Jack Canova  (B)

Fall Over

Anthony Allen

3:40

126

Golan Cohen (C)

Dec. Over

Tristan Canova

10-9

132

Gabe Naviasky (B)

Fall Over

Chris Hanley

1:34

 

Bethlehem Comes in Second at Shalmont

The varsity team went 3-1 taking second place:  Scores were:

Beth 60,  Scotia  12
Beth 54,  Coxsackie-Athens 24
Beth 43, Lansingburgh 40
Beth 35, Shalmont 45

 

Bethlehem forfeited 24 points to Shalmont.  Hard to win against a team like Shalmont when you start off down 24 points.

 

Bethlehem had six wrestlers go undefeated (4-0) on the day.  Rowan Braga, Jack Canova, Tristan Canova, Gabe Naviasky, Parker Tangora and Chris Tangora.  Rowan Braga was voted MOW for the 99 to 145 pound weight class.  It came down to the final match against Lansingburgh.  We were down by 3 points (37-40).  Rowan faced a kid he has lost to twice in the past and pinned him to secure the teams victory.

 

JV vs. Colonie Results

SUMMARY

December 18, 2013 Visitor       Home      
 Colonie  21  Bethlehem  0

 

Wt. Class  Win Result  Loss Score
138  Terrance Bond  2 Alex Connally  0
145  Lucas Fyan  7 Zach Tannenbaum   0
145  Kenny Dott  2 James Vail 0
220  Tyler Briggs  6 Zach Miller  0